Обережно, візові шахраї!

Як уникнути шахрайства при оформленні візи Homes for Ukraine

Програма Homes for Ukraine, запущена урядом Великої Британії у 2022 році, дозволяє українцям отримати безкоштовну візу для безпечного переїзду до Британії та проживання у спонсора щонайменше 6 місяців. Однак останнім часом дуже зросла кількість випадків шахрайства, пов’язаного з оформленням документів.

Основні ознаки шахрайства:

  • Пропозиція візи за гроші (100-300-600–1000 фунтів, в усіх різні суми, інколи більше 1000). 

  • Оплату або “задаток“ вимагають наперед

  • Агентство чи «помічник» подає заявку зі свого email без вашого доступу

  • Ви не можете познайомитися з вашим спонсором по відеодзвінку

  • Віза без реального спонсора, коли від вас вимагається заїхати через Ірландію або з фейковими, підробленими листами (такий метод з листами на в'їзд діяв до грудня 2023 року, а зараз в’їзд до Великої Британії можливий лише з віньєткою або електронною візою).

  • Запис до візового центру за оплату

  • Псевдоспонсори, які беруть гроші, але не надають житло

Опис деяких з багатьох шахрайських схем

Схема №1

Особи в Британії, які хочуть заробити на спонсорстві, зазвичай співпрацюють із шахраями  отримуючи частину прибутку за кожну подану заявку. Вони свідомо надають свої персональні дані та проходять усі перевірки, створюючи враження, що справді готові приймати гостей. У таких випадках візи можуть бути схвалені, однак після кількох підозрілих заявок поспіль (наприклад, 3–4) місцева влада починає розслідування і блокує подальші звернення. Це не зупиняє недобросовісного спонсора — він продовжує брати гроші за "допомогу з візою". Відомий випадок, коли один такий спонсор подав понад 20 заявок. Його занесли до чорного списку Home Office, а всі заявники отримали відмову.

Схема №2 Спонсори, які формально відповідають вимогам програми, беруть з українців гроші за візу, але не надають житло або здають його за орендну плату. При цьому вони одночасно подають заявку на Thank You payment від держави. Це — порушення умов програми, і про такі випадки слід повідомляти місцевій владі.

Схема №3 Умисний обман справжніх спонсорів з боку українців, які після схвалення справжньої візи самі зникають без пояснень. У таких ситуаціях фінансових втрат немає, але завдається моральна шкода — справжні спонсори втрачають довіру до програми та більше не бажають брати участь у допомозі.

Схема №4 Вам пропонують оформити вашу електрону візу eVisa (яка робиться в декілька кліків на сайті gov.uk після приїзду до Британії). Деякі агенства беруть від 50 фунтів, за допомогу в її налаштуванні. Це технічний переніс вашої справжньої візи в онлайн-кабінет і ніякої оплати нікому за неї робити не потрібно. Якщо вам потрібна допомога з налаштуванням eVisa, звертайтеся до благодійних організацій.

⚠️ Увага: Подача на Homes for Ukraine – завжди безкоштовна, як і біометрія у візовому центрі. Деякі «помічники» беруть додаткову плату не лише за заповнення заявки, але й за запис у візовий центр, вигадані «довідки» та переклади, які нібито необхідні для отримання візи. Усе це — лише спосіб нажитися на довірливих людях.

Як правильно оформити візу Homes for Ukraine:

  1. Знайдіть справжнього спонсора (бажано через офіційні ресурси).

  2. Поспілкуйтесь із ним особисто (відеозв’язок, фото та відео кімнати, знайомство з родиною)

  3. Заповніть офіційну заявку на GOV.UK разом зі спонсором. Це займає біля години часу і не є складним процесом. Якщо вам потрібна допомога з заповненням заявки, зверніться за безкоштовною консультацією на info@uspuk.org

  4. Здайте біометрію в країні, якій перебуваєте

  5. Приїдьте до спонсора та повідомте місцеву раду про прибуття. Про всі кроки, які потрібно зробити прибувши до Британії, читайте тут

Чому важливо уникати посередників:

  • Агентські візи з фейковими спонсорами ведуть до отримання відмови.

  • Дані можуть бути викрадені або використані без згоди спонсора

  • Ви ризикуєте бути відхиленими UKVI або потрапити до «чорного списку».

Куди звертатися у випадку шахрайства:

  • Офіційна форма: Reporting fraud – Homes for Ukraine (GOV.UK)

  • Ви також можете написати до USPUK.org — ми обробляємо скарги та передаємо інформацію до відповідних органів. 

🛑 Не платіть за те, що повинно бути безкоштовним. Перевіряйте джерела. Захищайте себе.

Якщо вам потрібна безкоштовна та кваліфікована допомога з подачею, затримками або відмовами по Homes for Ukraine, зверніться до консультантів USPUK за поштою help@uspuk.org

                                     *****

Програма Homes for Ukraine, запущена урядом Великої Британії у 2022 році, стала надією для тисяч українців, які тікали від війни, шукаючи безпеки й притулку. Вона дозволила британським громадянам приймати у себе біженців, надаючи їм не лише дах над головою, а й шанс почати нове життя у відносній стабільності. Однак, попри гуманітарний характер цієї ініціативи, вона не оминула увагу шахраїв. З початком програми почастішали випадки зловживань, обману та експлуатації як з боку фальшивих спонсорів, так і з боку осіб, що видавали себе за помічників в отриманні візи.

«Помічники» та візові агентства

Віза за програмою Homes for Ukraine є безкоштовною, як і здача біометрії у візовому центрі. Проте деякі так звані візові агентства чи окремі особи пропонують допомогу в оформленні візи за грошову винагороду. У 95% випадків це призводить до відмови. Більше того, деякі заявники навіть не знають про це, оскільки заявки подаються не з їхніх особистих електронних адрес, а через email самих "агентів".

Якщо вам пропонують візу без проживання у спонсора, в'їзд через Ірландію або повне оформлення документів за гроші — це шахрайство. Аферисти можуть надіслати вам дані "спонсора" — ім’я, адресу, а також фальшивий дозвіл на в’їзд. Але такий лист уже не діє: зараз в’їзд до Великої Британії можливий лише з віньєткою або електронною візою.

Єдиний правильний шлях такий:

  1. Знайти спонсора самостійно (ознайомтесь із нашою статтею про пошук спонсора).

  2. Познайомитися з ним особисто: поговорити по відеозв’язку, подивитися кімнату, познайомитися з родиною.

  3. Налагодити довірливі стосунки.

  4. Подати безкоштовну заяву на візу разом із цим спонсором. Здати біометрію.

  5. Прибути до спонсора у погоджені терміни та повідомити місцеву владу про своє прибуття.

На жаль, багато хто звертається до знайомих або друзів, які беруть з них гроші за «допомогу». Люди часто бояться назвати імена таких «помічників», остерігаючись, що їм не повернуть кошти — і здебільшого справді не повертають. Дехто навіть перестає виходити на зв’язок, коли ми запитуємо, чи платили вони за оформлення. Висновок очевидний — платили.

Гроші

Шахраї зазвичай вимагають оплату заздалегідь, і суми бувають просто захмарними — нам відомі випадки, коли за оформлення однієї візової заявки просили від 50 до 3000 фунтів. Насправді ж, маючи (викрадені або вигадані) дані спонсора, заповнити заявку можна самостійно — це займає не більше години.

Деякі «помічники» беруть додаткову плату не лише за заповнення заявки, але й за запис у візовий центр, вигадані «довідки» та переклади, які нібито необхідні для отримання візи. Усе це — лише спосіб нажитися на довірливих людях.

Спонсори

Були випадки, коли на реального спонсора, який уже приймав у себе українців, подавали фальшиві візові заявки. Невідомо, ким і яким чином були викрадені його дані. В результаті такі заявки створювали без його відома.

Також існують спонсори, які співпрацюють із шахраями, отримуючи частину прибутку за кожну подану заявку. Вони надають свої дані, проходять перевірки, ніби дійсно готуються приймати гостей. У таких випадках візи можуть бути схвалені, але після кількох підозрілих заявок (наприклад, 3–4 поспіль) місцева влада починає перевірку й блокує нові звернення. Це не заважає спонсору й далі брати гроші за обіцянку «отримати візу». Відомий випадок, коли один спонсор подав понад 20 заявок для різних українців. Його внесли до чорного списку Home Office, і всі заявники отримали відмову.

Є й інша схема: спонсори, які формально відповідають умовам програми, беруть з українців гроші за оформлення візи без подальшого проживання у себе вдома, або ж надають житло за орендну плату, паралельно отримуючи від держави Thank You payment. Це також є порушенням правил програми, і про такі випадки слід повідомляти до місцевої влади.

З іншого боку, бувають і нечесні дії з боку українців. Вони знайомляться зі справжнім спонсором, переконують його, що поїдуть саме до нього, разом планують маршрут подорожі — а після отримання візи просто зникають. У таких випадках фінансово ніхто не страждає, але завдається моральна шкода. Спонсори втрачають довіру до програми та більше не хочуть брати участь у допомозі.

Місцевий уряд

Після створення візової заявки дані автоматично надходять до бази UKVI (візова та імміграційна служба Великої Британії), а також до місцевого уряду, до якого прив’язана адреса спонсора.

Сьогодні перевірки стали значно суворішими, ніж у 2022 році. Якщо спонсор не відповідає на електронні листи або телефонні дзвінки, місцева влада може здійснити раптовий візит за вказаною адресою, щоб переконатися, чи справді там проживає зазначена особа. Лише за останні тижні ми зафіксували 5 випадків, коли в результаті таких перевірок було встановлено, що за адресою ніколи не проживала людина, зазначена як спонсор. Усі ці заявники отримали відмову у візі. Більшість перестала виходити на зв’язок, щойно ми запитали, чи знайомі вони зі спонсором особисто і чи користувались послугами платних «помічників».

Крім того, місцева влада бачить у базі даних інформацію про перетин кордону. Тобто, якщо ви плануєте після отримання візи одразу поїхати до родичів чи друзів, про це треба чесно попередити спонсора ще до подання заявки.

Обіцянки

Ми щодня бачимо сотні оголошень у Facebook з заголовками на кшталт: «Українська віза без проблем», «Допоможемо отримати візу гарантовано» тощо. Ще раз наголошуємо: віза за програмою Homes for Ukraine є безкоштовною.

Так, знайти справжнього спонсора — справді складно, але й варте зусиль. Візові «діячі» часто подають заявку на неіснуючого спонсора або використовують викрадені дані справжніх спонсорів, заповнюючи все зі свого електронного листа, без доступу заявника до цієї інформації.

У травні до нас зверталися люди зі скаргами на затримки з рішенням по візі, і лише тоді з’ясовувалося, що відмову вони отримали ще в січні — просто їх ніхто про це не повідомив.

Так звані агентства продовжують годувати обіцянками, вимагають додаткові кошти за "ескалацію" чи "підтримку процесу", хоча насправді це — обман. Вони не несуть жодної відповідальності, але беруть величезні суми. І це — незаконно.

Повідомити про шахрайство

Якщо ви стали жертвою шахрайства або підозрюєте шахрайські дії в межах програми Homes for Ukraine, ви можете повідомити про це за офіційним посиланням:
Reporting fraud: Homes for Ukraine - GOV.UK

Також ви можете звернутися до нашої організації — ми співпрацюємо з Міністерством з питань житлових громад і місцевого самоврядування (MHCLG) та передаємо достовірну інформацію відповідним службам.

Щиро просимо всіх: перш ніж комусь передавати гроші — перевіряйте інформацію в інтернеті. Уся офіційна інформація є відкритою і безкоштовною:

Для коротких і швидких консультацій звертайтеся до чату підтримки USPUK:

Більше корисного на Інформаційній сторінці для українців від USPUK

 
Previous
Previous

Вебінар: Допомога з Орендою - Refugee Rent Deposit Initiative від Beam

Next
Next

Вебінар: Адаптація на новому робочому місці / Онбордінг